Helyismereti szolgáltatás

A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár 1950 óta gyűjti Zala megye helyismereti irodalmát. A közel 14 ezer kötet könyvből, valamint folyóiratokból, aprónyomtatványokból, térképekből, szakdolgozatokból, iskolai értesítőkből, képeslapokból, fotókból, mikrofilmekből, elektronikus dokumentumokból álló gyűjteménnyel rendelkezünk.  Ellenőrizzük a helyi kiadók és szolgáltatók kötelespéldány-szolgáltatási kö­telezettségének betartását, a beérkezett kötelespéldányokat állományba vesszük, feldolgozzuk és hoz­záférhetővé tesszük. A helyismereti gyűjteményünkben fellelhető dokumentumokból a látogatók megismerhetik Zala megye, Zalaegerszeg és a megye egyes településeinek a történelmét, irodalmát, művészetét, néphagyományát, gazdasági, politikai életét, turizmusát, természeti adottságait, növény- és állatvilágát. A gyűjtemény anyaga fokozottan védett, ezért elsősorban helyben használható. Ugyanakkor könyvtárunk helyismereti szolgáltatásai on-line is elérhetőek, a Katalógusból.

A Zalai Tudástár egy felületen teszi kereshetővé és elérhetővé könyvtárunk adatbázisait, bibliográfiáit, képtárait, és az elektronikus formában hozzáférhető kiadványait. Ezen kívül a Zala megyei közös OPAC kereső rendszer segítségével egyszerre lehet keresni a megye városi könyvtárainak online katalógusaiban.

Rendszeresen tartunk helytörténeti előadásokat, számos megyetörténethez kapcsolódó szakdolgozat, kutatási anyag készült segítségünkkel. Folyamatosan jelentetünk meg helytörténeti kiadványokat, esősorban az intézmény névadójához, Deák Ferenchez illetve történetéhez kapcsolódóan.

Intézményünkben található a Nádas Péter Gyűjtemény. Folyamatosan figyelemmel kísérjük a Nádas Péter műveiről szóló recenziókat, tanulmányokat és dokumentáljuk a megjelent anyagot az archívumban. A megjelent írások adatait külön adatbázis hiányában a TextLib integrált könyvtári rendszer katalógusában rögzítjük.

- Online katalógus

- Zalai Tudástár
 

HELYISMERETI ADATBÁZISOK

Zala megyei életrajzi adatbázisok

Nevezetes Zalaiak - életrajzi lexikon

 

   Zala megyei sajtótermékek adatbázisai

A Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár kiemelt feladatként kezeli a tartalomszolgáltatást. Helyismereti gyűjteményünk pótolhatatlan értékei többek között a helyi lapok bekötött lapszámai. A Zala-Somogyi Közlöny, A Zalai Közlöny és a Zala című lapok digitalizálását a Halis István Városi Könyvtár valósította meg. A többi lap digitalizálását az Arcanum Adatbázis Kft-vel közösen végeztük el. Az elektronikus feltárás a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg és a Hungaricana portálon szabadon hozzáférhető. A Balatonvidék, a Magyar Pajzs (1900-1912), a Zalai Közlöny 1925-ös évfolyama, a Zalamegye lapszámainak digitalizálása a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtár és a Göcseji Múzeum közös pályázatában készült el. A Magyar Paizs (1913-1917), a Zalamegyei Újság, a Zalai Magyar Élet, a Zalai  Összetartás és a Zala (1948-1953)  digitalizálása 2017-ben a megyei könyvtár pályázatából valósult meg.

 Zala-Somogyi Közlöny (1862-1973)

         

 Zalai Közlöny (1874-1945)

Zala (1876-1922)

Zalamegye (1882-1910)

Balatonvidék (1900-1917)

 

Magyar Paizs (1900-1917)

 Zalai Közlöny (1925)

  Zalamegyei Újság (1920-1944)

  Zalai Magyar Élet (1940-1944)

 Zalai Összetartás (1944-1945)

 Zala (1948-1953)

 

 


Keresés a Hungaricana adatbázisban

Zalai sajtó a világhálón (előadás)

DFMVK digitalizálási tevékenysége (előadás)


Online elérhető Zala megyei lapok


Zala megyei folyóirat adatbázis


Bibliográfiai adatbázisok:

 


Képeslapok


Ajánló:

A Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltára adatbázisai

A Göcseji Múzeum honlapja

A nagykanizsai Halis István Városi Könyvtár adatbázisai


A helyismereti gyűjteményünkről további információk olvashatóak itt!

 

Digitalizált könyvek

          


PDF dokumentum  A DEÁK FERENC MEGYEI KÖNYVTÁR ÉS A MEGYEI KÖNYVTÁRI ELLÁTÁS TÖRTÉNETE 1950–2010
PDF dokumentum  „HASZNÁLD A JÓK BENNED VETETT BIZALMÁT…”